Vinil Duvar Kağıdı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Duvar kağıtları, en çok tercih edilen duvar kaplama malzemelerinden birisidir. Fiyatı ve kullanım kolaylığı ile sıklıkla tercih edilen bu ürünler, farklı modellerde imal edilerek duvarların daha estetik görünmesini sağlarlar. Boyama işlemine göre çok daha tasarruflu ve uzun ömürlü olan duvar kağıtları, ilk zamanlarda kağıt malzemeden üretilmekteydi. Bu durum ise kısa sürede deforme olmalarına neden olmaktaydı. Ayrıca duvar kağıtları, çıkarılma işleminde ciddi uğraş gerektirdikleri için sürekli aynı kalacak duvarlar için tercih edilmekteydi. Ancak günümüzde imal edilen vinil duvar kağıdı ise kolay şekilde uygulanabildiği gibi çıkarılmak istendiğinde ise uğraş gerektirmez.

Vinil duvar kağıtları, silinebilir duvar kağıdı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda kolaylıkla yıkanabilen bu ürünler, alev almaz ve antibakteriyel özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bu duvar kağıtları günümüzde pek çok mekanın dekorasyonu için tercih edilmekte ve bulundukları ortamlara prestij katmaktadırlar.

Vinil Duvar Kağıdı Kullanım Alanları

Vinil duvar kağıtları ıslak ya da kuru hemen her mekanda kullanılabilmektedir. Diğer duvar kağıtlarına göre daha ağır olan bu ürünlerin uygulaması sırasında profesyonel destek alınmalıdır. Yine vinil duvar kağıtlarının üst yüzeyi PVC laminasyonu ile imal edilmiştir. Ayrıca üst yüzeylerine kabartma deseni uygulanabilir ve desenlere derinlik verilebilir. Bu sayede de üç boyutlu görüntü elde edilebilir. Dayanıklılığı oldukça yüksek olan bu duvar kağıtları elyaf ya da tekstil malzemeden imal edilebilmektedir.

Vinil duvar kağıtlarının en önemli kullanım alanlarından birisi mutfaklardır. Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz bu alanlardaki tüm unsurların birbiri ile uyumlu olması, şık ve estetik bir görünüm elde etmek için oldukça önemlidir. Ancak bunun yanında mutfak dekorasyonu yaparken bu alanların yangın riski yüksek alanlar olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle mutfaklarda kullanılan her türlü unsurun alev almaz özellikte olması önemlidir. Bu anlamda mutfaklar için tercih edilen duvar kağıtları da kolay alev almaz özellikte olmalıdır. Vinil duvar kağıdı ise kolay kolay tutuşmaz, yangının diğer alanlara yayılmasını ve daha ciddi zararların oluşmasını önler.

Bu duvar kâğıtlarının bir diğer kullanım alanı ise banyolardır. Aslına bakılırsa pek çok kişi banyolarda duvar kâğıdı kullanmak konusunda tereddütte düşer ve bunun yerine banyosunu boyatmayı tercih eder. Ancak vinil duvar kağıdı banyolarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir. Çünkü bu ürünler suya dayanıklıdır. İstenildiği zaman silinebilecekleri gibi kolaylıkla yıkanabilirler. Üstelik bu işlemler nedeniyle renk değişimine ve deformasyona da uğramazlar.

Tekstil tabanlı vinil duvar kağıtları aynı zamanda otel ve hastane gibi alanlar için de tercih edilmektedir. İnsan trafiğinin oldukça yoğun olduğu bu alanlar, insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. Çünkü bu alanlar kir ve toz oluşumuna elverişli oldukları gibi aynı zamanda mikropların kolaylıkla yayılabildiği yerledir. Oysa vinil duvar kağıtları kullanıldıkları mekânlar için oldukça güvenli ürünlerdir. Çünkü kiri ve tozu barındırmadıkları gibi antibakteriyel özellikleri ile hastalıklara neden olmazlar.

Vinil duvar kağıtları hijyenin ve estetiğin önemli olduğu iç mekânların tümünde kullanılabilir. Siz de iç mekân dekorasyonu için kolay silinip yıkanabilen antibakteriyel özellikte tekstil tabanlı duvar kağıtlarını tercih edebilir, hijyenik ve estetik mekânlar oluşturabilirsiniz.

“Projeniz güzel, zarif ve duvar kağıdınız birinci sınıf olacak! Edo-tex duvar kağıtlarıyla mükemmel iç tasarıma sahip olabilirsiniz.”

EDOFLEKS A.Ş

Edo-tex Duvar Kağıtları

Koleksiyonlar