Tekstil Tabanlı Duvar Kağıdı Uygulaması

Son dönemlerde tekstil tabanlı duvar kağıtları çeşitli projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu duvar kağıtları diğer duvar ürünleri arasında en çok fayda sağlayan ürün grubudur.  Antibakteriyel ve alev almaz özellikleri ile kullanıcıya hijyenik ve güvenilir ortamlar sunuyor. Ayrıca, tekstil tabanlı duvar kağıtlarının duvara uygulanması da oldukça kolaydır.  Duvar kağıdı uygulaması için yapılması gereken işlemleri inceleyin!

Edo-tex duvar kaplamaları sadece iyi hazırlanmış, pürüzsüz, tozsuz ve astarlanmış duvar yüzeylerine uygulanmalıdır. Uygulamadan önce desen ve tasarımı kontrol edin. Renk bütünlüğünü sağlamak için bazı desenler sıralanmalı, eşleştirilmeli ve / veya dönüşümlü olarak tersine çevrilmelidir.

Tekstil tabanlı duvar kağıtlarını uygulamaya hazırlayın

Duvar kağıtlarının duvar yüzeylerine uygulamadan önce, duvar kağıdı rulolarının kodlarını kontrol edin. Ruloların aynı olduğundan ve kağıt yüzeylerinde herhangi bir hasar olmadığından emin olun.

Uygulama yapacağınız duvarın yüksekliğini ölçün. Duvar yüksekliğini daha doğru ölçmek için her duvar yüzeyi için farklı 3 noktadan ölçü alın. Sonrasında en büyük değeri yükseklik olarak kabul edin.

Duvar kağıdı, uygulama sırasında karşılaşacağınız olası hataları da göz önüne alarak duvar yüksekliğinden 5-10 cm fazla olacak şekilde rulodan ilk boy kesin. İkinci parça kesilmeden önce desen uyumuna dikkat edin. Rulo etiketindeki desen tekrarı (repeat) değerine bakarak parçaları yan yana getirin. Ardından uyumlu olacak şekilde ikinci boy kağıt kesin. Desenli ürünlerde hatasız sonuç elde edilebilmeniz için tüm parçalarda bu işlemi tekrar etmenizi öneririz.

İlk şeridi çekül ipi hizalayın. Rulodan kesilirken şeritleri tam sırayla kullanın ve lot numaralarını takip edin. Rulodan arka arkaya kesilmiş şeritler ile onlara geldikçe kapıların ve pencerelerin üstünü ve çevresini doldurun.

Önce 3 parçayı kesin ve uygulayın. Ardından, renk gölgesi veya desen çeşitliliği açısından inceleyin. Görünüş kabul edilebilir değilse, asmayı durdurun ve tedarikçiniz ile iletişime geçin. Üretici 1 rulodan fazla malzeme ve işçilik ücreti kabul edemeyecektir. Kalıcı aydınlatma kullanılması çok önemlidir.

Vinil duvar kağıdı uygulaması aşağıdaki talimatlardan biriyle yapılabilir?

Önerilen yöntem, şeritleri duvarda üst üste bindirmek ve alçıpanı çizmemeye özen göstererek üst üste binerek kesmektir. 2 cm kadar şeritleri üst üste getirin.  Bir düz kenar ve uygun bir çift kesici kullanarak, çift olarak katlı kalınlığın ortasını taze bir çift kesim için bıçak ile kesin. Üst ve alt şeritleri çıkarın ve bir dikiş silindiri veya polietilen veya PVC düzleştirme bıçağı kullanarak sıkı bir birleştirme yapın.

Her şerit takıldığında, fazla yapıştırıcıyı dikişlerden dikkatlice yıkayın. Sık sık değiştirilen temiz, ılık suyla nemli bir sünger kullanın. Sonrasında temiz, yumuşak bir havluyla kurulayın. Duvar kaplamasının yüzeyinde hemen temizlenmeyen yapıştırıcı leke bırakacaktır ve bu nedenle herhangi bir yapıştırıcının duvar kaplaması yüzeyinden uzak tutulması zorunludur.

Alıştırma ve kesmeden önce 2 cm maskeleme bandı ile bant yapıştırmak, yapışkan kalıntısı ile ilgili olası sorunları ortadan kaldıracaktır. Duvar kaplamasını her zaman yaklaşık 6 cm köşelerde taşıyın ve dış köşe kesimi yapmayın. Köşe kesimi kaçınılmazsa, üst üste bindirmeyin ve kesmeyin – her şeridi ayrı ayrı alın ve böylece sıkı bir köşe uygulaması elde edin. Zemin pervazlarından, kapı ve pencere çerçevelerinden fazla malzemeyi uygun bir tıraş bıçağı ve kesme kılavuzu ile kesin. Uygulama sırasında ve sonrasında duvar kağıdı ile kaplanan mekanın pencere ve kapıları 24 saat süresince kapalı tutun. Odanın içerisinde hava girişini engelleyin. Kuruma süresince güneş ışığının direk alması engellenyin. Mekanın hava kontrolü için kaloriferler kapalı olmalıdır. Bu önemler alınmadığı takdirde, erken veya geç kuruma nedeni ile kağıt uygulamasında hatalar meydana gelebilir.

Duvar kağıtları uygulama ve bakım kolaylığı ile alternatifleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, tekstil tabanlı duvar kağıdı Edo-tex ürünlerinin temiz ve hatasız bir şekilde uygulanabilmesi için tekstil tabanlı duvar kağıdı uygulama alanında uzman ekiplerin uygulamasını öneririz.

Nem, Küf ve Geçirgenlik

Edo-tex duvar kaplaması bir buhar bariyeri görevi görebilir. Bu nedenle aşırı yoğuşmaya veya nem sızmasına duyarlı duvarlara döşenmemelidir.

Aşağıdaki koşullara uyulmalıdır:

Binanın dış cephesi hava şartlarına dayanıklı olmalıdır. Ayrıca havalandırma sistemi kurulum sırasında ve sonrasında çalışıyor olmalıdır. Örtülecek duvar yüzeyi, kurulumdan önce tamamen kuru olmalıdır. Ayrıca, herhangi bir küflenme belirtisi içermemelidir. Edo-tex duvar kaplamaları, duvar kaplamasının görünümünü değiştireceğinden mikro havalandırılamaz.

Duvar Kağıdı Uygulaması Ürün Garantisi

Edo-tex duvar kaplamaları üretim hatalarına karşı 5 yıl garanti kapsamı altındadır.

Yapıştırıcı

Duvar kağıdının dokuma tekstil tarafına  önceden karıştırılmış tam mukavemetli profesyonel kalitede vinil yapıştırıcı uygulanmalıdır. Yapıştırıcı oda sıcaklığında (25 C ) saklanmalıdır.

Duvar Kağıdı Uygulaması Bakım

Vinil kaplamalı yüzeylerde aşağıda listelenenler (tercih edilen kullanım sırasına göre) temizlik için  solüsyonları kullanabilirsiniz.

  1. Berrak ılık su
  2. Hafif sabunlu ılık su, ardından durulayın
  3. İzopropil Alkol (a.k.a. ispirto)
  4. Solvent bazlı temizlik maddeleri, cila incelticiler, oje çıkarıcılar, çam yağı veya ağartıcı içeren temizlik maddeleri bir süre sonra renk bozulmasına neden olabiliyor.
  5. Temizliğin doğal bir süngerle yapılmasını tavsiye ederiz. Bir bez veya havlu sadece kuruyana kadar (ovalamak için değil) kullanılmalıdır.