Sağlık Yapılarında Duvar Kağıdı Kullanımı

En küçük aile sağlığı merkezinden, mega hastane komplekslerine bütün sağlık yapıları; içerisindeki birçok farklı fonksiyona sahip mekanlar, doktorlar, çalışanlar ve ziyaretçilerden oluşan yoğun insan trafiği, gün içerisinde yapı içerisinde olan hareketlilik ile yaşayan birer yapı türüdür.

Sağlık tesislerinde öncelik, yapı içerisinde bulunan mekanların her açıdan hijyenik olmasını sağlamaktır. Bunun için de kullanım için seçilecek malzemelerde zeminden duvara, mobilyalardan dekoratif eşyalara kadar her alanda yetkili kişiler tarafından doğru seçimler yapılmalıdır.

Her yapı tipinde olduğu gibi sağlık yapılarının duvar yüzeyleri için de tercih edilebilecek birçok ürün grubu bulunmaktadır. Duvar dekorasyonu için tercih edilebilecek seçeneklerin arasında “antibakteriyel duvar kaplamaları” olarak da bilinen tekstil tabanlı duvar kağıtları, duvar yüzeylerinde kullanılacak alternatifler arasında seçilebilecek en sağlıklı ürünlerdir.

Duvar kağıtlarıyla sağlıklı ve hijyenik çözümler

Hijyenin birinci öncelik olduğu sağlık yapılarında, özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu giriş lobileri ve bekleme salonlarında, her daim steril olması gereken hasta ve muayene odalarının yüzeylerinde duvar kağıtlarına yer vererek sağlık açısından güvenli mekanlar oluşturabilirsiniz.

Antibakteriyel duvar kağıdı” olarak da bilinen tekstil tabanlı duvar kağıtlarının uluslararası standartlarda üretilerek projelerinize sunulduğu Edo-tex ürünleri, antibakteriyel ürün yapısı ile mekanların hijyen seviyesine katkıda bulunur. Her gün, her saat yoğun insan kullanımı ile hastaneler, mikropların en çok bulunduğu ve hızlı şekilde yayılabildiği mekanlar arasında ilk sıradadır. Edo-tex ürünler, üzerinde mikrop barındırmayan yüzeylere ve kir ve toz tutmama özelliğine sahiptir, bu nedenle sağlık yapılarının duvar yüzeylerinde ilk tercih edilmesi gereken ürün grubudur.

Sağlık yapılarında hijyen sağlamak için gerekliliklerden bir diğeri, duvar yüzeylerinin temizlenebilmesidir. Duvar dekorasyonunda tercih edilebilecek ürün grupları arasında yer alan duvar boyaları mekan içerisindeki kiri içine çeker ve yüzeylerin temizlenebilmesini olanaksız hale getirir. Bir diğer seçenek olarak duvar panelleri tercih edilebilir, ancak duvar panelleri de içerisinde yer alan zararlı içerikler ile insan sağlığına zarar verebilmektedir. Tekstil tabanlı duvar kağıtları, kolay silinebilir yüzeyleri ile bu konuda da kullanıcıya ve yapıya fayda sağlar. Edo-tex duvar kağıtları aynı zamanda yıkanabilir yüzeyleri ile projelerin ıslak alanlarında da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Alev almazlık özelliği ile güvenilir mekanlar

Konutlar, eğitim ve konaklama yapıları gibi yüksek sayıda insan kullanımına açık mekanlarda güvenlik en önemli kriterlerdendir. İçerisinde bulunan birçok kişinin tam anlamında sağlıklı olmadığı düşünüldüğünde, yapının güvenilir olması sağlık yapıları için sağlanması gereken koşullardan biridir. Tekstil tabanlı duvar kağıtları, kullanıldığı mekanlara birçok avantaj sağlamasının yanında “alev almaz” özellikleri sayesinde yapının güvenliğine de katkıda bulunur. Olası yangın riskine karşı alınacak önlemlerden birisi de yapıda yüksek oranda yer kaplayan duvar yüzeylerin için duvar kağıdı tercih edilmesidir. Duvar boyalarının yangın sırasında alev alarak yangını bina içerisinde genişletme ihtimaline karşı Edo-tex ürünleri, alev almaz yapısı ve güç tutuşma özelliği ile projelerde güvenilir mekanlar oluşturmanıza olanak sağlar.

Sizler de insan sağlığının en önemli element olduğu sağlık yapılarında tercihinizi geniş renk ve ürün yelpazesine sahip Edo-tex ürünlerinden yana kullanarak yapıda olması gereken hijyen ve güvenlik seviyesine katkıda bulunabilir, mekanların ve projenizin kalitesini artırabilirsiniz.