İskandinav stili yaşam alanlarınıza taşıyın

İskandinav stili, kuzey ülkelerinin hayranlık uyandıran sadeliğinin modern yorumlarla yaşam alanlarınıza taşınmasına imkan sağlar. Bu dekorasyon stili, son dönemlerde iç mekan dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Minimalizm anlayışını temel olarak alır. İskandinav stili, ünlü mimar Mies van der Rohe’un “less is more” (az çoktur) fikrine sahip sade ve şık mekanlar tasarlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, Beyaz rengin baskın olarak kullanılarak belirli renk tonlarının dekoratif öğelerle birlikte kullanılmasından oluşur.

İskandinav tarzda basit, estetik, rahat ve zarif mekan tasarımları ön plandadır. Mekanlarda, dekoratif öğeler, mimari unsurlar ve yaratıcılık önem kazanmaktadır. İskandinav stili oluşturan en önemli unsur renk paletidir. Danimarka, Norveç, Finlandiya ve İsveç gibi kuzey ülkelerinde uzun süren kış ayları sonucu ana renk olarak kullanılan beyaz rengin ön plana çıktığı İskandinav stilde, beyaz ve gri tonları, yaşam alanlarının ana renk paletini oluşturur.

Tavan ve duvarlarda mekanları olduğundan daha ferah ve aydınlık göstermesi amacıyla beyaz renk tercih edilir. Beyaz rengin kullanıldığı mekanlarda açık renkli mobilyalar tercih edilmektedir. Ancak ahşap malzemeden dekoratif unsurlar da sıklıkla kullanılmaktadır.

Evinizi İskandinav Stil İle Dekore Edin

İlk olarak evinizi sadeleştirin… Mekanlarınızda gerekli olmadığını düşündüğünüz eşyalardan kurtulun. İşe yarar eşyaların yer aldığı sade ve şık bir mekan oluşturmaya başlayın.

Beyaz ve sade renkler tercih edin… Mobilya kullanımında dikkat çekici, koyu veya parlak renkler yerine soft renkler tercih edin. Gri tonları, siyahlar, bej ve krem renkleri İskandinav tarzda beyaz ile uyum sağlayacak başlıca renkler arasında yer almaktadır.

Keskin kenarlı dekoratif eşyalar kullanın… Siyah-beyaz renk zıtlığı, doğal malzemeyi yüzeyinde taşıyan ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz. Gri ve siyah renk tonlarında mobilya ve dekoratif süsleri yaşam alanlarınıza taşıyarak İskandinav stili  uygulayabilirsiniz.

Duvarlarınızı İskandinav stile uygun hale getirin… Minimalizm düşüncesinin ve iç mekanda İskandinav stilin en önemli öğesi duvarlardır. Çünkü duvarlar, yaşam alanlarımızın tasarımının ana hattını oluşturur.  İskandinav stil dekore edilmiş yaşam alanlarında duvarlar genellikle beyaz olarak tercih edilir. Ancak  açık gri tonları da akımın ilgi çeken renklerindendir. Geniş ürün ve renk skalası ile oteller, okullar, hastaneler gibi mega projelerden evinizin en küçük alanına  kadar her fonksiyona sahip projelerin duvarlarında yer alan Edo-tex ürünleri İskandinav stilde de tercih edilebilecek renkleri ile dikkatleri çekiyor!

Burgaz, Mercan, Kanlıca, Riva ve Çubuklu koleksiyonları başta olmak üzere kullanıcıya özel renk seçenekleri ile modern ve zarif tasarıma sahip Edo-tex ürünlerini kullanarak İskandinav stile sahip yaşam alanları oluşturabilirsiniz.